سوال و جواب : حجاب در سوئیس

سوال:

اگه میشه در مورد حجاب و امنیت خانم های محجبه هم بنویسید.

جواب:

راستش در این مورد نمیخواستم بنویسم چون موضوع حساسیه. اما تا اونجایی که میدونم، میگم و از کسایی که اینجان میخواهم که در تکمیل این نوشته کمک کنن.

گفته میشه که سوئیس بعد از فرانسه دومین کشور از نظر جمعیت مسلمان هاست که بیشتر در شهر ژنو هستند. (ویکیپدیا: اسلام دومین دین بزرگ سوئیس به شمار می‌رود و مسلمانان این کشور بیش از چهار درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.) خانم های محجبه زیاد هستند و حجاب، موضوع عادی ای محسوب میشه و از نظر امنیت هم فکر نمیکنم مشکلی داشته باشد اما نوع حجاب عرب ها مثلا با ایرانی ها متفاوته و شال یا کلاه از دید سوئیسی ها حجاب محسوب نمیشه (چون هوا اونقدر سرده که همه با شال و کلاه میان بیرون). بعضی ها تجربه هایی داشتن. مثلا میگن وقتی با حجاب وارد مغازه ای بشی مغازه دار بیشتر از حد معمول مواظبه (چون میگن عرب ها زیاد دزدی کردن یا …) که دزدی نشه یا لباسی یا وسیله ای خراب نشود. البته ممکنه فقط ذهنیت افراد، این تصور را به وجود آورده باشد.

۸ دیدگاه برای : سوال و جواب : حجاب در سوئیس

 • امید

  سلام
  خیلی ممنون
  در دانشگاه چطور !؟ با محجبه ها چطور برخورد میشه !؟
  در جامعه ممکنه مثلا پسرها یا لات ها اذیت بکنند یا مسخره بکنند محجبه ها را !!!؟

  جواب:
  سلام
  دانشگاه ها کلا محیط های با فرهنگ تری هست و آدمها با ملیت ها و دین های مختلف هستند و این مسائل عادی و جا افتاده است و افراد دید بازی در این مورد دارن.
  نه. مسخره کردن محجبه ها را فکر نمیکنم تا حالا پیش اومده باشه. اما یکی از بچه ها تعریف میکرد که یک بار یک پسر لات به قولی، کلی راه دنبالش راه افتاده و اعصابش را خورد کرده. در همین حد. و البته اون خانم محجبه نبود. منظورم اینه که این موضوعات معمول نیست ولی هرچیزی ممکنه ولی به نظر من اصلا جای نگرانی نیست :)

 • من

  سلام. یه دنیییییییییییا ممنونم عزیزم. خییییییییییلی خییییییییییییییییلی زیاد لطف کردین. مرسی. حالا اگر قرار بشه بیایم اونجا نگرانیم کمتره! واقعا ازتون ممنونم. امیدوارم خیییییییییییییییییییییییلی موفق باشین و به هر چیزی که بخواین برسین.

  خیلی ممنون از شما برای خواندن مطالبم و محبتتون :) ایشالا که بیاین و ببینیمتون

 • ناشناس

  سلام

  از خوانندگانتون خواستید در تکمیل نوشته کمک کنند بهتون.

  من معتقدم اینجا اصل بر احترام به اعتقادات همه هست و کسی بخاطر حجاب معمولا دچار مشکلی نمیشه. فکر می‌کنم یکی دیگر از خوانندگانتون روی یکی از پستهای اول شما یک کامنتی گذاشته بودند که من هم کاملا باهاش موافقم. دوست دارم با اجازه شما و البته ایشون اینجا نقلش کنم:

  « اینجا اصولا اصل بر احترام کامل به عقاید همه است. بنابراین حجاب هیچ مشکلی برای کسی ایجاد نخواهد کرد به صورت کلی. مگر در شرایط خاص، مثلا توی بعضی از آزمایشگاه‌های شیمی و یا جاهای مشابه گاهی ممکنه بگن که حجاب از لحاظ ایمنی مشکل ایجاد می‌کنه (مثلا اگر روسری یا چادر محکم بسته نشده باشه به شعله آتش بگیره و …) که در اون موارد هم مثلا دوستان از کلاه استفاده می‌کنند.

  البته یکی از چیز‌هایی که خیلی از نظر همه و بخصوص اینجایی ها ناراحت کنندست دو رویی و تظاهره. مثلا بعضیا هستند که توی دانشگاه حجاب نمی‌ذارن ولی توی خیابون حجاب می‌ذارن! اینجور رفتار‌ها رو اینجایی ها خیلی روش حساسند چون واقعا اصل بر اعتماد و رو راستی همه آدمهاست که خوب مشخصا چنین رفتار‌هایی بر خلاف این اصله. »

  موفق باشید!

  جواب:
  خیلی ممنونم از نظراتتون و کمک در تکمیل نوشته
  در قسمت أخر منظور شما را از اینجایی ها نفهمیدم. (سوئیسی ها یا ایرانی های مقیم سوئیس؟)

 • ناشناس

  سلام مجدد.

  البته قسمت آخر نظر من نقل قول از کامنت دوست عزیز دیگری بود. اگر نظر شخصی من رو بخواید معتقدم که دورویی و تظاهر به طور کلی یک خصیصه اخلاقی و مذمومه که در همه فرهنگها و عرفها نکوهیده است.

  به طور خاص در سویس (همونطور که شما هم حتما حس کردید) به اعتماد و روراستی آدمها بهای خیلی زیادی داده میشه. مثلا همونطور که خودتون گفتید کسی بلیط قطار رو چک نمی‌کنه. ولی اگر این کار رو بکنند و کسی بلیط نداشته باشه نه تنها جریمه و پول بلیط رو باید بده بلکه حتی ممکنه از قطار هم پیاده‌اش کنند. دلیل این قضیه آخر اینه که دوست ندارند یک آدم دروغ گو و سو استفاده گر در جمع مسافران اون قطار یا اتوبوس باشه.

  بنابر این من حس می‌کنم کسانی که با این فرهنگ اعتماد و رو راستی متقابل خو گرفتند (خواه سویسی، خواه ایرانیان مقیم سویس) به شدت نسبت به رفتارهایی که رنگی از دو رویی و تظاهر داشته باشه حساس باشند.

  خوبه که اگر کسی اعتقاد واقعی و قلبی به حجاب داره، همیشه و در همه حال حجاب داشته باشه. نه اینکه فقط برای حفظ ظاهر و یا پذیرفته شدن در جمعهای خاصی حجاب بذاره و در جاهای دیگه بی حجاب ظاهر بشه.

  بله. کاملا درسته. ممنونم. البته قضاوت راجع به آدمها از دورویی هم بدتره. موفق باشید

 • تنا

  من هیچ رفتار بدی ندیدم … اتفاقا خیلی هم راحت و خوب بودم.. اینکه تو مغازه ها مواظب باشن رو هم اصلا ندیدم… فقط تو مدرسه ها یه ذره بچه ها شاید مشکل ایجاد کنن و کمتر سمت شما بیان ولی تو محیط دانشگاه همه چی خوبه و هیچ توهین یا مسخره شدنی وجود نداره …

  خیلی ممنونم

 • محمدرضا فرحی

  فقط یه نکته و اون هم این‌که در عصر جدید که بر مبنای دولت-ملت و مفهوم شهروندی بنا گذاشته شده، اتفاقن بحثایی مثل میزان آزادی پوشش و… بسیار مهم هستند و خیلی بده که به دلیل ورود بی‌محابای حکومت به این عرصه‌ها، این مباحث مهم برای ما ایرانی‌ها حساس شده و حتی بحثِ کلی و غیر مصداقی در موردش به حیطه‌ی شخصی آدم‌ها عقب رونده شده. لذا خیلی خوبه که نوشتی در این زمینه! :)

 • همراهی

  در واقع در فضای دانشگاه نه تنها مشکلی نیست بلکه به قول اینجائی های یک مزه اگزوتیک هم هست که افراد بیشتر توجه می کنند و تحویل می گیرند. اما بعدها وقتی کسی مثلا بخواهد دنبال کار بگرده اون موقع هست که داشتن حجاب حتی توی عکس کارت شناسائی هم یه مشکل محسوب میشه. و نه تنها داشتن حجاب حتی داشتن نامهای عربی و …طبعا ملیت غیر اروپائی امتیاز منفی محسوب میشه.