اپلای به دانشگاه‌های سوئیس

با عرض سلام خدمت دوستان و همراهان عزیز

یکی از دوستان یک سری سؤال پرسیدند که جواب اینها رو همینجا عرض می‌کنم، به این امید که جواب سؤال شما هم در این بین باشه.

من لیسانس برق از جهاد داشگاهی صنعتی اصفهان با معدل ۱۴٫۶ و ۴ سال سابقه کار مرتبط و ۱-۲ تا مقاله دارم. میخوام برای ارشد برق- الکترونیک دانشگاههای خوب  سوئیس اقدام کنم. میشه بگین روال چطوریه؟ و ددلاینها ؟ باید با استاد ایمیل بزنم؟ شانس پذیرشم چقدره تو( epfl، ETH   بدون بورس)  یا زوریخ و ..؟؟ من هر چی سرچ کردم دیدم فقط دانشگاه epfl و eth رشته مهندسی برق داره. درسته ؟؟؟؟ کدوم دانشگاههای سوئیس دیگه رشته الکترونیک دارند؟

روال اپلای برای هر دانشگاهی، مختص به خود اون دانشگاه هست و چیزی به عنوان «روال اپلای به دانشگاه‌های سوئیس» وجود نداره. شما اگر واقعا اپلای به یک دانشگاه خارج از کشور بخشی از برنامه‌تون هست، باید خیلی جستجوگر باشید و الآن هم با این همه موتور جستجو، کار خیلی ساده هست. با جستجوی عبارت «Switzerland universities» در موتور جستجوی گوگل، در بین اولین گزینه‌ها، صفحه‌ی ویکیپدیای List of universities in Switzerland رو می‌بینید. همینطوری که توی این صفحه هم ذکر شده، سوئیس یازده دانشگاه معتبر علمی-تحقیقاتی و چندین دانشگاه علمی کاربردی داره. از بین دانشگاه‌های علمی و تحقیقاتی، دو دانشگاه EPFL و ETHZ در واقع دانشگاه صنعتی هستند و بر روی رشته‌های مهندسی متمرکزند.

EPFL روال اپلای متفاوتی برای هر رشته داره. برای رشته‌های برق و کامپیوتر، پذیرش اولیه مستقل از استاد هست و دو بار در سال (۱۵ ژانویه و ۱۵ آوریل) امکان ارسال درخواست وجود داره (و در این مرحله، معدل خیلی خیلی مهم هست و با کمال تأسف، معدلی که شما نوشتید هیچ شانسی نداره). بعد از پذیرش اولیه، ممکن هست به شما پذیرش مستقیم با تضمین کمک مالی به مدت یک سال (با عنوان Fellowship) داده بشه، یا اینکه ازتون بخوان که یک استاد انتخاب کنید و پذیرش شما منوط به پیدا کردن استادی میشه که شما رو استخدام کنه و هزینه‌های شما رو از ابتدا به عهده بگیره (که بالطبع خیلی سخت‌تر هست). بنابراین، در نهایت اگر به هر صورتی پذیرفته بشید، حتما پشتوانه مالی هم خواهید داشت. ایمیل زدن به استاد در مرحله‌ی اول تقریبا هیچ تأثیری نداره (مگر اینکه استاد واقعا به طرز عجیبی شیفته‌ی شما بشه!).

در مورد ETHZ اطلاعات زیادی ندارم و فقط در همین حد می‌دونم که اول باید از استاد جواب قبول بگیرید تا وارد پروسه اپلای بشید. برای اطلاعات بیشتر، توضیحات سایتشون رو بخونید خیلی مفید فایده خواهد بود. بطور کلی، هیچ چیز مخفی در مورد اپلای وجود نداره و دانشگاه‌ها به طور شفافی همه‌ی جزئیات رو ارائه میدن و اگر چیزی هم به نظرتون گنگ و نامفهوم بود، می‌تونید ایمیل بزنید و از مسئول مربوط به اپلای بپرسید.

اگه برای ارشد مهندسی پزشکی دانشگاههای دیگه سوئیس اقدام کنم آیا بعد از ارشد م-پزشکی امکان داره برای دکترای برق epfl  یا eth بهم پذیرش بدن یا میگن رشته م متفاوته ؟؟!  و شما میدونین کدوم دانشگاهها تو سوئیس مهندسی پزشکی دارن که سطحشون هم خوب باشه نسبتا؟؟

کلا داشتن مدرک ارشد از یکی از دانشگاه‌های سوئیس، خیلی در پذیرش دوره‌ی دکتری EPFL و ETHZ مؤثر هست، البته اگر معدل خوبی بگیرید. در مورد رشته‌ی مهندسی پزشکی هم اطلاعاتی ندارم، ولی مطمئنم با روحیه‌ی جستجوگری که از این به بعد پیدا می‌کنید، همه‌ی سایت‌هاشون رو می‌گردید و به جواب این سؤال می‌رسید.

و دوره ارشد اونجا چند ساله و دکترا چند سال؟ خیلی سختتر از ایرانه اونجا درس خوندن؟؟!! و با فشار زیاده ؟!! ( بیشتر از ایرانه ؟؟!! )
چون راستش من با همسرم ( برا دکترا)  میخوایم اپلای کنیم و  با توجه به شرایطی که داریم ممکنه بعد یکسال بچه دار بشیم. نمیخوام فشار درس زیاد باشه !

دوره‌ی ارشد به طور معمول ۲ سال هست، اما طول کشیدن برای ۳ سال هم عادی هست.
دوره‌ی دکتری حداقل ۳ سال و حداکثر ۵ سال هست، ولی بطور معمول ۴ سال طول می‌کشه.
فشار درس و سختی کار در EPFL به تجربه‌ی شخصی بنده، به نسبت ده به یک از دانشگاه صنعتی شریف بیشتر هست. البته از جهت دیگه در دوره‌ی دکتری، دانشجو هیچ دغدغه‌ی دیگه‌ای (مثل کار کردن و …) به جز درس خوندن نداره و تمرکز و وقت بیشتری برای کار علمی و درس خواهد داشت.
البته، فشار درس مانعی برای بچه‌دار شدن نیست و معمولا دانشجوهای دکتری که ازدواج کردند، یک یا دو بچه هم دارند.
ولی، به طور کلی اگر تحمل فشار و سختی کار را ندارید، EPFL و ETHZ گزینه‌های مناسبی نیستند.

و اینکه آیا به خانمها مرخصی زایمان و مزایایی میدن؟ چند ماه؟  و کلا خانومها یا  آقایون به چه عنوانی میتونن مثلا چند ماه مرخصی بگیرن؟

این سؤال شما مربوط به بخش منابع انسانی میشه که جواب این سؤال و خیلی سؤال‌های مشابه اینجاست. هر دانشجویی در سال ۲۳.۵ روز کاری مرخصی داره که به عبارتی میشه حدود پنج هفته. در مورد مرخصی زایمان اطلاعی ندارم. در سایر موارد هم میشه مرخصی بدون حقوق گرفت.

و اینکه الان مدرک زبان ندارم. بدون اون میشه شروع به فرآیند پذیرش کرد تا مدارکم آماده بشه؟ قبل ثبت نام باید مدارک رو بفرستیم یا تا موقع ثبت نام حضوری بهم فرصت میدن؟ نمره زبان مینیمم چنده؟

لزوم مدرک زبان برای رشته‌های مختلف متفاوته ولی برای رشته‌های کامپیوتر و برق الزامی و حداقل نمره ۱۰۰ TOEFL IBT هست. اطلاعات بیشتر در مورد شرایط اپلای توی رشته‌های برق و کامپیوتر اینجاست.

و برای همسرم با ارشد الکترونیک معدل ۱۷ دانشگاه اصفهان و ۳مقاله  چقدر شانس داره و برای دکترا روال اقدام پذیرش چطوره؟

شانس متوسطی دارند ولی حتما اپلای کنند. روال اپلای برای خانم‌ها و آقایون فرقی نداره.

و برای همسرم برای دکترا چند دلار ( یا فرانک) فاند میدن با کسر مالیات ماهانه؟ چقدر از این فاند خرج دونفرمون میشه که بشه پس انداز کنیم؟

میزان حقوق ماهیانه در اینجا هست (اعداد به فرانک سوئیس هست). توضیحات تفصیلی در مورد هزینه‌ها قبلا در این پست توضیح داده شده.

و شرایط گرفتن اقامت اونجا چطوریه؟

این مورد نیاز به توضیح مفصل داره که در اینجا نمی‌گنجه و باید در آینده پست جداگانه‌ای در موردش نوشته بشه. در یک جمله «خیلی سخت هست». در بهترین حالت، ۷ سال تا گرفتن اقامت و ۵ سال بعد از اون برای گرفتن پاسپورت. ولی گذر زمان تنها فاکتور نیست و قوانین و قواعد سخت‌گیرانه‌ی زیادی داره.

سوال و جواب : حجاب در سوئیس

سوال:

اگه میشه در مورد حجاب و امنیت خانم های محجبه هم بنویسید.

جواب:

راستش در این مورد نمیخواستم بنویسم چون موضوع حساسیه. اما تا اونجایی که میدونم، میگم و از کسایی که اینجان میخواهم که در تکمیل این نوشته کمک کنن.

گفته میشه که سوئیس بعد از فرانسه دومین کشور از نظر جمعیت مسلمان هاست که بیشتر در شهر ژنو هستند. (ویکیپدیا: اسلام دومین دین بزرگ سوئیس به شمار می‌رود و مسلمانان این کشور بیش از چهار درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.) خانم های محجبه زیاد هستند و حجاب، موضوع عادی ای محسوب میشه و از نظر امنیت هم فکر نمیکنم مشکلی داشته باشد اما نوع حجاب عرب ها مثلا با ایرانی ها متفاوته و شال یا کلاه از دید سوئیسی ها حجاب محسوب نمیشه (چون هوا اونقدر سرده که همه با شال و کلاه میان بیرون). بعضی ها تجربه هایی داشتن. مثلا میگن وقتی با حجاب وارد مغازه ای بشی مغازه دار بیشتر از حد معمول مواظبه (چون میگن عرب ها زیاد دزدی کردن یا …) که دزدی نشه یا لباسی یا وسیله ای خراب نشود. البته ممکنه فقط ذهنیت افراد، این تصور را به وجود آورده باشد.

سوال و جواب : اقامت همسر دانشجو

سلام

تعدادی از دوستان از من سوال میپرسن که من با اطلاعاتی که دارم یا با پرس و جو بهتون پاسخ میدم. بهتر دیدم این پاسخ ها عمومی باشه تا شاید برای دیگرانی هم فایده داشته باشه:

سوال:
من برای دانشگاه
لوزان بورسم اوکی شده. مشکل اصلیم اینه که نمیدونم برای همسرم هم ساپورتی
میدن یا نه. با ۲۰۰۰ فرانک میشه یک زندگی دونفره داشت؟ و اصلا میشه که
همسرم بیاد پیش من و بمونه؟

جواب:

خیر، برای همسر شما ساپورت خاصی داده نمیشه ولی مالیات کمتری از حقوقتون کسر میشه. برای مثال باید بگم که دانشجوی دکترای ای پی اف ال متاهل ماهی حدودا ۱۸۰ فرانک سوئیس از دانشجوی مجرد کمتر مالیات میده (یا بعبارتی بیشتر حقوق میگیره).

بله. مطمئنا اجازه حضور همسرتان داده میشه و هیچ مشکلی نداره و حضور بسیاری از خانم ها اینجا وابسته به همسرشان هست و حتی نوع اقامتی که به شما خواهند داد از یک نوع است. همسر شما میتواند اینجا درس بخواند یا کار کند.

در مورد هزینه ها بعدا کامل خواهم نوشت. اما با ۲۰۰۰ فرانک سوئیس میشه دو نفره زندگی کرد اما نه مرفه.

نظر یکی از دوستان :

فکر می‌کنم برای صدور ویزای اقامتی (B یا L برای دانشجویان) یه حداقل حقوقی
به ازای هر نفر لازمه. این مبلغ قبلا ۱۵۰۰ فرانک به ازای هز نفر بود، که
اگر قوانین تغییری نکرده باشند، با ۲۰۰۰ فرانک در ماه، ۲ نفر نمی‌تونند
ویزای اقامت بگیرند.